Sınav Sürecinde Motivasyon Nasıl Yönetilmelidir?


Hissettiklerin çok normal

Hiç kimse sürekli motive kalamaz. Sınav yaklaştıkça da hissettiğin stresin artması çok normal. İhtiyacınız olan çalışma azmini her zaman yerinde bulamayabiliriz. Önemli olan panik yapmamak çalışmaya devam etmek.


Doğru frekansa gir

Olumlu duygularla sınava girildiğinde verim daha da artacaktır. O halde olumsuz kelimeler kullanılmamalıdır. Zihnimizden olumsuz cümleler yerine örneğin “bugün yapamadım, yapamayacağım”, “bugün bu kadar yapabildim, yarın daha iyisinin yapacağım” gibi cümleler kurmak motivasyonu arttıracaktır.


Enerjinizin en yüksek olduğu saatlerde çalışın

Enerjiniz düştüğünde, fiziksel ve zihinsel olarak yorulduğunuzda yapacağınız çalışmalardan verim alma olasılığınız da düşük olacaktır. Bunun yerine enerjinizin yüksek olduğu zamanlara ders çalışma planları yapmanız sağlıklı sonuçlar almanızı ve motivasyon kazanmanızı sağlayacaktır. Yorgun olduğunun zamanlarda ise ders dışı faaliyetlerle ilgilenebilir, kişisel zaman geçirerek motivasyonunuzu artırabilirsiniz.


Sabah uyanır uyanmaz ve gece uyumadan önce tekrar yapın

Sabah dinlenmiş, berrak bir zihinle uyandığınızda ilk olarak öğrenmeniz gereken yeni bilgilere göz atmanız daha kolay öğrenmenizi sağlayacaktır. Yine günün sonunda yatmadan önce öğrendiklerinizi 30-40 dakika tekrar etmeniz öğrenmenizi kolaylaştıracaktır. Telefon, televizyon gibi uyarı bombardımanına maruz kalmadan uyumanız son bilgileri gece boyunca zihninizin işlemesini ve uzun süreli belleğe atmasını sağlayacaktır. Bu da öğrenmenizi, öğrendiklerinizi hatırlamanızı ve motivasyon kazanmanızı kolaylaştıracaktır.


Sınavdan sonra yapılacaklar listesi oluştur

Bu listeyi yapmak sınava kadar olan süre içerisinde enerjiyi yukarıya doğru yükseltir.

  • Ne gibi deneyimler elde edeceksin?
  • Nasıl insanlarla karşılaşacaksın?
  • Nereleri görmek istiyorsun?


Çok çalış

Bu sınavın gelip geçici olduğunun farkında olunmalı. “Çalışmamanın bedeli, çalışmanın bedelinden her zaman çok daha ağır olmuştur”.


Akıllı çalış

Süre azaldıkça nerelere çalışman gerektiği daha da önemli hale gelir. Çok çalışmanın yanı sıra akıllı çalış. Verimliliğini yüksek tutmaya çalış. Hangi konulara daha fazla önem vermen gerektiğini doğru seç.


İlginçleştir

Bir derse tutku duyulmuyorsa eğer, çalışma biçimini tutkulu hale getirmek gerekir. Örneğin; deneme çözerken heyecan duymuyorsan bir önceki denemendeki net sayısını geçmeyi tutku haline getirebilirsin.


Sadece yap

Kalk ve yap. Ayağa kalk ve yapman gereken neyse onu yap.

Alibeyköy Fen Bilimleri Rehberlik Servisi

Call Now Button