Verimli Ders Çalışma Taktikleri


AMACINIZI BEL
İRLEYİN

Başarılı olabilmek için mutlaka amacın açık ve net bir tanımının yapılmış olması, kişinin buna inanması gerekir. Amaçlar davranışları başlatır, sonuçlar da bu davranışların etkisiyle elde edilir.

GÜNLÜK, HAFTALIK VE DÖNEMLİK PLANLAR YAPIN

Zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmek ve hedeflerinize ulaşabilmek için günlük, haftalık ve dönemlik planlar yapmak çok önemlidir. Bir gün önceden, bir hafta önceden ve aylar öncesinden bitirmeyi hedeflediğiniz konular için planlar yapın. Konuların hangi tarihe kadar bitmesi gerektiğini önceden belirlemelisiniz. Son ana yığılmış olan konular sizi yalnızca strese sokar ve veriminizi büyük oranda düşürür.

ZAMANI VERİMLİ KULLANIN

Herkes bedensel, zihinsel, duygusal yapıları, ilgileri ve yetenekleri bakımından birbirlerinden farklıdır. Öğrencinin ilk olarak kendini tanıması gerekir. Kendini tanıyan öğrenci planını oluştururken hangi derse ne sıklıkla çalışacağını bildiği için planı uygulaması daha kolay olacaktır. Zamanın verimli geçebilmesi için gün için yalnızca ders çalışmak yerine çalışma saatlerinin beraberinde, spor, eğlence, dinlenme gibi aktiviteleri de planına dahil etmelidir.

VERİMİ DÜŞÜREN ETKENLERİ ORTADAN KALDIRIN

Çalışılan odanın ısısından, uyku düzeni, kaygı, telefon ve sosyal medyaya kadar birçok etken ders çalışırken veriminizi düşürecektir. Örneğin programınızda 40 dakikalık bir çalışma aralığı varsa o 40 dakika boyunca çalışacağınız ders dışında hiçbir şeyin dikkatinizi dağıtmaması gerekir. Bu sebeple ruhen ve fiziki olarak olumsuz etkenlerden arınmış olunmalı.

UYGUN ÇALIŞMA ORTAMI OLUŞTURUN

Günlük olarak kullandığınız çalışma defter ve kitaplarını üzerinde bulundurabileceğiniz bir çalışma masanız olmalı. Çalıştığınız odada takvim ve saat bulundurmalısınız. Odanın ışığı yeterli olmalı.

DERSE HAZIRLIKLI GİDİN

Okula giderken işleyeceğiniz konuya hazırlıklı olarak gitmek, anlamak ve odaklanmak için daha az çaba göstermeniz yeterli olacağı için işinizi büyük oranda kolaylaşacaktır.

AYNI ANDA FARKLI DERSLERE ODAKLANMAYIN

Masanızın olduğu kadar kafanızın da derli toplu olması çok önemli. Aynı zaman diliminde birden çok derse, konuya odaklanmaya çalışmak veriminizi düşürecek, sıkılmanıza ve ders çalışmak istememenize sebep olacaktır.

EZBERLEMEKTEN KAÇININ

Öğrenmeye çalıştığınız konuyu ezberlemekten kaçının. Ezberlenen konuyla ilgili yorum yapma, bağlantı kurma veya soru çözme zorlaşabilir. Ezberlemek yerine pekiştirmek ve bol bol soru çözmek daha faydalı olacaktır.


KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN

İstenilen hedefe ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin. Hedef-başarı sonrası ödüllendirme motivasyonu arttırıcı yöntemlerdendir. Örneğin ; “… konuyu bitirince yatmadan önce film izleyeceğim, … miktar soru çözdükten sonra kahve içeceğim” gibi ödüller koyduğunuzda çalışma isteği artacak ve süreklilik kazanacaktır.

Alibeyköy Fen Bilimleri Rehberlik Servisi

Call Now Button